Dnia 19 kwietnia 2017 roku odbyła się pogadanka dla klasy III TAK TB na temat odpowiedzialności karnej osób pełnoletnich. Pogadankę przygotowała oraz przeprowadziła pani mł. asp. Agata Bulwa. Zaprezentowane zostały przykłady działań podejmowanych przez osoby pełnoletnie, naruszające Kodeks Karny oraz Kodeks Wykroczeń.

 

Pani prelegent zwróciła bowiem uwagę na hodowlę, posiadanie, zażywanie narkotyków, które jest przestępstwem; również przestępstwem jest składanie fałszywych zeznań czy umieszczanie zdjęć osób bez ich zgody w Internecie. Następnie zwróciła uwagę na oszustwa Internetowe i podszywanie się pod kogoś, uwrażliwiła młodzież na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą gra pn. „Niebieski Wieloryb"; handel ludźmi czym jest praca za granicą, która jest niesprawdzona („na czarno", w której nie wymaga się znajomości języka, kwalifikacji oraz w której termin wyjazdu uniemożliwia przemyślenie czy rozważenie danej propozycji).
Z kolei dnia 20 kwietnia 2017 roku, pani mł. asp. Agata Bulwa przeprowadziła analogiczną pogadankę dla uczniów klas: I TAK oraz I TB, uświadamiając młodzieży ponadto konsekwencje prawne w przypadku popełnienia czynów karalnych, odpowie-dzialność prawną nieletnich w świetle obowiązujących przepisów ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Do podejmowania działań interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych w szkole zobowiązuje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem.
Ponadto pani prelegent wyjaśniła, co jest uznawane za przejaw demoralizacji w stosunku do osób które nie ukończyły jeszcze 18 r. ż. (m.in. jazda motorowerem bez uprawnień, palenie papierosów, ucieczki z domu, zaniedbywanie obowiązku szkolnego, publikowanie nieprzyzwoitych zdjęć). Zwróciła również uwagę na to czym jest czyn zabroniony oraz wykroczenie (np. kierowanie pojazdem, rowerem w stanie nietrzeźwości, zniszczenie mienia, kradzieże (jeśli wartość ukradzionego przedmiotu przekracza 500 zł to wówczas jest to przestępstwo). Oprócz tego uświadomiła pierwszoklasistom na czym polegają oszustwa internetowe (robienie zakupów na niesprawdzonych stronach), jakie są kary za posiadanie, udzielanie, sprzedawanie czy produkcję narkotyków, a także przypomniała, że w Internecie nikt nie jest anonimowy oraz że nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym.
Zajęcia powyższe stanowią realizację zadań obejmujących szkolny program profilak-tyczny oraz wychowawczy, a także są wpisane w działania z zakresu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.

REKRUTACJA 2020/2021
 

PREZENTACJA O SZKOLE


BEZ CENZURY

 

bbc

ZS BREŃ PROMO

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu

Opublikowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu na 20 kwietnia 2016

LIDER PROJEKTU Szkoła Promująca Bezpieczeństwo Edycja 2017

 

 

PROJEKTY

 

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum Inżynierii Środowiska i Melioracji w Brniu jest wśród 100 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2014”.

SZLACHETNA PACZKA

 

 

STUDNIÓWKA 2012

WARTO ZAGLĄDNĄĆ

_

 

 

Go to top