W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu zakończył się właśnie Tydzień Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia. Jest to coroczna akcja, polegająca na uświadamianiu młodzieży istoty profilaktyki chorób oraz uzależnień. Organizowane były w tym celu prelekcje i happeningi profilaktyczne, służące również integracji szkolnej społeczności.


I tak, 21 listopada uczniowie mieli możliwość zmierzyć sobie ciśnienie krwi. Coraz więcej osób nie wie nawet, że choruje na nadciśnienie, dlatego celem tej inicjatywy było uświadomienie młodzieży, że wczesne wykrycie problemów z ciśnieniem pomaga w profilaktyce poważnych chorób układu krążenia. Uczniowie mierzyli swoje ciśnienie krwi pod okiem pani pielęgniarki Renaty Foder oraz uczniów, którzy zostali odpowiednio przeszkoleni w kwestii mierzenia ciśnienia tętniczego (Radosław Kapka oraz Patryk Wójcik z klasy II TB).
22 listopada zaproponowano uczniom uczestnictwo w aerobiku jako jednej z form aktywności fizycznej. W tym roku wzięło udział w aerobiku 12 uczniów z klas: III TAK, II TB i I TB. Aerobik prowadziła instruktor od lat współpracująca ze szkołą, pani mgr Małgorzata Ciecińska.
W piątek 23 listopada klasy: III TAK, III TB oraz I BSz uczestniczyły w poga-dance z paniami dietetyczkami: Ewą Kułagą oraz Zuzanną Zygadło z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Dąbrowy Tarnowskiej. Następnie uczniowie klas III technikum pod kierunkiem pani mgr Anny Mazur Pływacz mogli wziąć udział w zajęciach służących nauce opracowania pełnowartościowego menu dla osób z poszczególnych kategorii wiekowych oraz chorobowych. Osoby chętne mogły również skorzystać z możliwości zmierzenia u siebie składu masy ciała. Pogadanki z zakresu właściwej diety oraz opracowania zdrowego menu miały na celu uświadomić młodzieży wpływ sposobu odżywiania się (zwłaszcza złego odżywia-nia) na ich zdrowie, samopoczucie i kondycję psychiczną oraz fizyczną.
26 listopada nauczyciele uczący wychowania fizycznego: mgr Mirosław Panek oraz mgr Jarosław Będkowski zorganizowali turniej piłki siatkowej 5+1 (5 chłopców, 1 dziewczyna). Turniej rozegrano każdy z każdym do dwóch wygranych setów do 15. Zwyciężyła drużyna w składzie: Żelazny Karol, Woźniak Klaudiusz, Kaczówka Dawid, Klucz Oriana, Szwajkosz Maciej, Wężowicz Kacper.
Z kolei klasa I TAKTB uczestniczyła w prelekcji przygotowanej i prowadzonej przez szkolnego pedagoga mgr Joannę Janus na temat profilaktyki chorób: czerniaka skóry, zakażenia wirusem HPV oraz syndromu FAS.
27 listopada klasa I TAKTB wzięła udział w pogadance przeprowadzonej przez panią pielęgniarkę Renatę Foder na temat profilaktyki otyłości. Pani prelegent zwróciła uwagę na wskaźnik masy ciała BMI, który jest wykorzystywany przede wszystkim do oceny ryzyka pojawienia się groźnych chorób: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, czy nawet nowotworów. Większość tych chorób jest związana z otyłością.
Ostatniego dnia Tygodnia Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia, 28 listopada zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne z zakresu profilaktyki uzależnień. Warsztaty przygotowała i przeprowadziła pani mgr Anna Nasiadka – edukator profilaktyki uzależnień i zdrowego stylu życia. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas I: technikum oraz szkoły branżowej. Podczas zajęć uczestnicy mogli poznać motywy sięgania młodych ludzi po substancje uzależniające, wpływ tych substancji na zdrowie oraz sposoby przezwyciężania uzależnień i szukania pomocy.
Tydzień Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia wpisuje się w działania profilaktyczne i wychowawcze szkoły oraz działania z zakresu Zintegrowanej Polity-ki Bezpieczeństwa, przewidziane do realizacji w roku szkolnym 2018/2019.
Przy realizacji niektórych działań pomocy finansowej udzieliła Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oleśnie.

REKRUTACJA 2020/2021
 

PREZENTACJA O SZKOLE


BEZ CENZURY

 

bbc

ZS BREŃ PROMO

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu

Opublikowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu na 20 kwietnia 2016

LIDER PROJEKTU Szkoła Promująca Bezpieczeństwo Edycja 2017

 

 

PROJEKTY

 

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum Inżynierii Środowiska i Melioracji w Brniu jest wśród 100 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2014”.

SZLACHETNA PACZKA

 

 

STUDNIÓWKA 2012

WARTO ZAGLĄDNĄĆ

_

 

 

Go to top