Ogłaszam konkurs na lepieje o tematyce szkolnej. Można ich napisać dowolną ilość. Ile dusza zapragnie! Najzabawniejsze opublikuję na stronie szkoły, a ich autorzy zostaną nagrodzeni piątkami. Konkurs trwa do 21 lutego . Prace wysyłacie przez e-dziennik do Barbary Grzebieniowskiej.

Czym jest lepiej?


To mniej znana twórczość słynnej poetki – Wisławy Szymborskiej. Noblistka potrafiła podejść do poezji z przymrużeniem oka, to niewątpliwy znak, że poezja jest dla każdego i można ją dostrzec nawet... w menu w podmiejskim barze. Do powstania pierwszego lepieja przyczyniła się zwykła codzienna sytuacja. Wisława Szymborska, będąc w podkrakowskiej restauracji, natknęła się na ciekawą notatkę w karcie dań. Przy pozycji "flaki" ktoś dopisał "okropne". To wystarczyło, aby ten niepozorny dopisek Szymborska wykorzystała na własny użytek.

Formalnie biorąc, to dystych, czyli utwór wierszowany złożony z dwóch wersów. Pod względem formy i treści jest bliskim krewnym fraszki, sentencji i epigramatu. Pierwszy wers zaczyna się najczęściej od przysłówka „lepiej", zaś drugi – od spójnika „niż". Tekst musi zawierać element komiczny, który najczęściej powstaje dzięki zestawieniu ze sobą dwóch niezwiązanych ze sobą sytuacji.

Przykłady :

Lepiej się zakopać w ziemi, niż mieć jutro sprawdzian z chemii.

Lepiej nadepnąć na lego, niż pokłócić się z kolegą

REKRUTACJA 2021/2022

   

 

PREZENTACJA O SZKOLE

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

BEZ CENZURY

 

bbc

LIDER PROJEKTU Szkoła Promująca Bezpieczeństwo Edycja 2017

 

 

PROJEKTY

 

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum Inżynierii Środowiska i Melioracji w Brniu jest wśród 100 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2014”.

SZLACHETNA PACZKA

 

 

STUDNIÓWKA 2012

WARTO ZAGLĄDNĄĆ

_

 

 

Go to top