Data wpisu: 27.11.2024
Zdjęcie do wpisu Światowy Dzień Życzliwości

GALERIA ZDJĘĆ

Tydzień Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia został zapoczątkowany Światowym Dniem Życzliwości obchodzonym dnia 21 listopada, promując tym samym postawę bycia życzliwym, empatycznym, wdzięcznym, co przekłada się na stan zdrowia psychicznego, tworzenie bezpiecznych więzi. Światowy Dzień Życzliwości był poświęcony promowaniu dobrych uczynków, uśmiechu i pozytywnych relacji międzyludzkich, a także miał na celu uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji na całym świecie. Inicjatorką tego Dnia Życzliwości w szkole była pani mgr Katarzyna Chyc – Gazdeczka, która przygotowała dla szkolnej społeczności informacje na temat Światowego Dnia Życzliwości oraz była pomysłodawczynią przygotowania cytatów nt. życzliwości, wdzięczności, które społeczność szkolna mogła losować. Informacje z zakresu Światowego Dnia Życzliwości zaprezentowane na gazetce szkolnej jak również przygotowane cytaty wykonane zostały przez mgr Joannę Janus i mgr inż. Agatę Dziedzic – Stolińską wraz z pomocą uczennic klasy III TAK. Uczniowie, nauczyciele losowali cytaty odnoszące się do bycia wdzięcznym, życzliwym, szczęśliwym, które to mogli przekazać osobom najbardziej lubianym przez nich czy cenionym.

Tego dnia ponadto pani pielęgniarka Renata Foder w klasach: I SzB, II TR oraz III TAKTB zaprezentowała pokaz instruktażowy z pierwszej pomocy przedmedycznej
z użyciem fantomu. Uczniowie mogli również przećwiczyć pozycję boczną ustaloną.

W piątek 22 listopada odbyły się lekcje nt. emocji. Pani mgr Katarzyna Chyc – Gazdeczka w klasach: IV TAK oraz II TR przeprowadziła zajęcia nt. pracy z emocjami: rozpoznawania ich, radzenia sobie z nimi, rozpoznawania emocji u innych i konstruktywnymi sposobami radzenia sobie z emocjami innych osób. Została również przeprowadzona anonimowa ankieta nt. nastroju i samopoczucia.

W poniedziałek 25 listopada 2024 roku, klasy V TB, IV TAK oraz III TAKTB wzięły udział w pogadance nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pogadankę przeprowadzili panowie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, p. mł. asp. Jan Zięba oraz p. st. asp. Paweł Stankiewicz. Prelegenci zwrócili uwagę na to, że większość poważnych wypadków powodują młodzi kierowcy. Pomimo wzrostu mandatu, kierowcy nadal jeżdżą pod wpływem alkoholu. Policjanci wskazali także poza alkoholem na niekorzystny wpływ niektórych leków przeciwbólowych na jazdę samochodem, leków na uspokojenie, po których wręcz nie wolno prowadzić, obsługiwać pojazdów mechanicznych. Ponadto zostało powiedziane o jeździe samochodem w zimie; panowie policjanci zwrócili uwagę na dłuższą drogę hamowania. Wskazali również na obowiązek udzielenia pierwszej pomocy poprzez choćby zawiadomienie służb ratunkowych. Pan st. asp. Paweł Stankiewicz zwrócił uwagę na to, że również pasażer może ponosić odpowiedzialność karną, gdy widzi, że kierowca jest pod wpływem alkoholu. Podkreślił jednocześnie, aby nie wsiadać do samochodu gdy kierowca jest nietrzeźwy. Panowie policjanci zaprezentowali również urządzenia do pomiarów alkoholu, narkotyków (promiler, drager, alkosensor).