Dnia 16 października 2024 roku młodzież klasy pierwszej oraz drugiej szkoły branżowej pierwszego stopnia wzięła udział w spotkaniu – konferencji z cyklu „Gdy codzienne życie bardzo boli”. Spotkanie poprowadziła pani psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej mgr Karolina Mach. Uczestników spotkania powitał w obecności pana dyrektora ZS w Brniu Jarosława Boryczki, pan Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Krzysztof Bryk.
Pani psycholog mgr Karolina Mach zaznajomiła uczestników spotkania z tematem: „Nastolatki w wirtualnym świecie”. Przytoczyła wyniki najnowszych badań (2022 r.) dotyczących spędzania średniej czasu ekranowego (przed telewizorem, smartfonem, Internetem) przez młodzież, a jest to 9 godzin dziennie. Opowiedziała o zjawisku – uzależnieniu od smartfona, zw. FOMO – lęku przed tym, że ominie nas coś ważnego, gdy będziemy offline. Jest to konieczność stałego przewijania ekranu by śledzić życie innych, a często przymus nieustannego relacjonowania swojego życia. Pani psycholog zwróciła również uwagę na zjawisko podsuwania nam treści w Internecie przez algorytmy (ok. 80 % treści), których to zadaniem jest wychwytywać treści dla nas ciekawe i nam je podsuwać, eliminując przy tym pozostałe treści. Ponadto pani psycholog przedstawiła mechanizm uzależniania się od elektroniki (zwróciła uwagę, że ponad 60 % nastolatków w Polsce ma problemy ze snem przez nadmierną ekspozycję na światło niebieskie, które emitują komputery, telefony, telewizory). Urządzenia elektroniczne niszczą wzrok, zdrowie psychiczne, upośledzają aktywność umysłową, uniemożliwiają rozwijanie empatii. Ponadto taka ekspozycja zwiększa ryzyko powstawania nowotworów i depresji. Pani psycholog zwróciła również uwagę młodym uczestnikom spotkania na fakt, jak media wpływają na naszą pewność siebie stosując filtry zmieniające wygląd w wizerunku kobiety i mężczyzny, skłaniając niejako młodych ludzi do dążenia do sztucznej perfekcji. W końcu pani prelegent odniosła się do hejtu w Internecie, mowy nienawiści, które to podlegają odpowiedzialności karnej. A ich rolą jest obniżanie poczucia własnej wartości, wywołanie bezsilności, niepokoju, co może prowadzić do izolowania się osób dotkniętych skutkami hejtu, a nawet depresji.
Zaprezentowana tematyka, treści konferencji wpisują się w zadania Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego przewidzianego na rok szkolny 2024/2025.