Data wpisu: 29.04.2024
Zdjęcie do wpisu Święto Narodowe Trzeciego Maja

GALERIA ZDJĘĆ

3 maja to ważna data w polskim kalendarzu. W tym dniu obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja, na pamiątkę przyjęcia konstytucji 3 maja w 1791 roku — pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję państwa. Co doprowadziło do tego historycznego wydarzenia, jakie było jego znaczenie i konsekwencje? Dlaczego do dziś upamiętniamy jego rocznicę?
Konstytucja 3 Maja miała być ratunkiem dla kraju przed planowanymi rozbiorami i chociaż obowiązywała tylko przez rok, zanim została obalona przez armię rosyjską w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej, jej znaczenie było symboliczne. Uchwalenie Konstytucji było dla Polaków niezwykle ważne, więc na pamiątkę tego wydarzenia świętowano. W czasach zaborów było to jednak zabronione. Dopiero w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej, 3 maja oficjalnie ustanowiono świętem narodowym. Niestety nie na długo, gdyż podczas II wojny światowej święto narodowe 3 maja zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa ponownie zezwoliła na huczne obchody, a 6 kwietnia 1990 roku dzień 3 maja ponownie ustanowiono świętem narodowym.

Z tej też okazji w naszej Szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy III TAK : Oliwię Fijał, Justynę Foszcz, Martynę Kopońkę, Natalię Zawadę. Opiekę nad uczennicami sprawowały panie: B. Sarat – Kijowska, B. Grzebieniowska.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywamy świętem wolności i radości. Już nasi przodkowie rozumieli, co znaczy wolność, naród, ojczyzna… A czym dla Was są te pojęcia? Zastanówcie się…